piątek, 30 listopada 2018

Recenzja: Lucy Cooke "Cała prawda o zwierzętach. Zakochane hipopotamy, naćpane leniwce i inne dzikie historie."

Rozpoczynając moją bookstagramowo-blogową drogę nie sądziłam, że mój gust literacki tak się poszerzy. Dzięki Wam i Waszym poleceniom poznałam chociażby cudowny gatunek jakim jest reportaż i literatura faktu, za co jestem Wam ogromnie wdzięczna! Jednak jak w przypadku reportaży mogłabym kiedyś pomyśleć o przeczytaniu czegoś z tego gatunku, to o literaturze popularnonaukowej chyba bym tak nie pomyślała jednak lektura "Całej prawdy o zwierzętach" była bardzo fascynująca.

Ale po kolei. Jak można łatwo się domyślić już po tytule książka opowiada o zwierzętach. Nie jest to jednak opis konkretnych gatunków od A do Z, a zbiór mitów na ich temat, które przez wiele lat pokutowały w zoologii. Czy wiedzieliście, że dawniej kiedy bociany znikały z Europy odlatując do ciepłych krajów, sądzono, że odlatują one w kosmos? Ciężko w  to uwierzyć, prawda? Jednak przez pewien okres czasu taka teoria funkcjonowała. I ta książka jest właśnie pełna takich ciekawych historii, o których z pewnością nie usłyszymy na lekcjach przyrody. Autorka rozprawia się z tymi mitami i stara się przybliżyć Nam sylwetki zwierząt i trochę zaprzyjaźnić Nas z nimi. Sama książka napisana jest prostym językiem, czasami pojawiają się łacińskie nazwy zwierząt jednak treść nie jest nimi przeładowana. Autorka opowiada nam po prostu historię o danym zwierzęciu w sposób bardzo przystępny. Książka praktycznie czyta się sama. Poznawanie kolejnych mitów jest niezwykłą przygodą. Niektóre fakty w  niej zawarte na pewno sprawią, że spojrzycie zupełnie inaczej, na niektóre stworzenia. Te, które wydają się nam milutkimi, słodkimi maleństwami w rzeczywistości potrafią przejawiać zachowania, o jakie nigdy byśmy ich nie posądzili. Chociaż autorka przedstawia nam zwierzęta od trochę innej strony to jest to oczywiście oparte na literaturze naukowej, której obszerną bibliografię znajdziemy oczywiście na końcu książki.Dużym plusem dla mnie jest to, że książka podzielona jest na oddzielne rozdziały, każdy mówiący o innym zwierzęciu. Są one od siebie zupełnie niezależne więc nie musimy czytać jej od razu "od deski do deski", a możemy sobie dawkować te informację i wracać do ulubionych zwierząt lub fragmentów bez problemu z ich znalezieniem. 


Umknąć uwadze nie może też sposób wydanie książki. Twarda oprawa, dzięki której książka będzie pięknie prezentowała się na regale i dodatkowo ryciny i nieliczne zdjęcia, które znajdują się w środku tylko umilają czytanie. 

Dla kogo jest ta pozycja? Moim zdaniem dla każdego. Można wynieść z niej na prawdę fascynującą wiedzę i bardzo miło spędzić czas podczas czytania.Te niespotykane fakty mogą być wykorzystane w wielu rozmowach jako ciekawostka. Gwarantuję, że zabłyśniecie nimi. Przetestowałam to osobiście i sprawdziło się w 100%.

Podsumowując, jeżeli szukacie ciekawej, nietuzinkowej lektury to jest to zdecydowanie coś dla Was. Na pewno nie będziecie się nudzić!

Buziaki!

Autor: Lucy Cooke
Tytuł: Cała prawda o zwierzętach. Zakochane hipopotamy, naćpane leniwce i inne dzikie historie. 
Tytuł oryginalny: The Unexpected Thruth About Animals
Wydawnictwo: Bukowy Las
Ilość stron: 377

Recenzja premierowa: Peter Gallert, Jorg Reiter "Wiara, miłość, śmierć"

To, że uwielbiam kryminały to wiecie. Nikogo więc nie zdziwi to, że nie mogłam odmówić sobie przeczytania tej premiery. Zaczyna...